Перепишите и письменно переведите следующие пред¬ложения, принимая во внимание, что инфинитив в функ¬ции определения и особенно объектный и - вопрос №3809718

субъектный ин¬финитивные обороты большей частью соответствуют при-даточным предложениям. 1. The company is reported to have increased their profits. 2. The team is known to be training not far from Moscow… 3. The conference to be held in a few months will consider various ways of establishing the contact among scientists of different countries. 4. The country was thought to win the competition to host next Olympic games. 5. The prices are reported to rise next year.

Ответы

Рада вам помочь просьба писать ЛС.