помогите пожалуйста, очень срочна... ничего не лезет в голову..( заранее спасибо - вопрос №37976

imagine you are at a holiday resort. write a letter to your pen-friend about the location of the place, your accomodation, the weather, the sights, your activities, the people there, the food and your plans. end the letter by recommending the place to your pen-friend.

Лучший ответ по мнению автора

Подобное письмо, уважаемый (ая)  tutu14 начать лучше так:

Dear friend

I'm writing to you from that resort which, as you know, I have going to. First of all I want to write you that I'm having great holiday.

А дальше по фантазии пишите что придет в голову, обращая внимание на грамматику и лексику Вашего письма.