Помогите пожалуйста с упражнением - вопрос №1188566

Даны предложения. Их нужно поставить в вопросительную и отрицательные формы. Также объясните пожалуйста, по какому правилу это делается.
1) My son was a pupil last year.
2) I was in Kiev two weeks ago.
3) His friends were at our factory yesterday.
4) My daughter was at the nursery-school last Tuesday.
5) Wednesday was his day off last week.
6) Our engineers were in Volgograd last week.
7) We were happy to see them yesterday.

Ответы

Здравствуйте, Александр.

1) My son was a pupil last year.
Was my son a pupil last year? (вопросительная форма)
My son was not a pupil last year. (отрицательная форма)

2) I was in Kiev two weeks ago.
Was I in Kiev two weeks ago? (вопросительная форма)
I was not in Kiev two weeks ago. (отрицательная форма)

3) His friends were at our factory yesterday.
Were his friends at our factory yesterday? (вопросительная форма)
His friends were not at our factory yesterday. (отрицательная форма)

4) My daughter was at the nursery-school last Tuesday.
Was my daughter at the nursery-school last Tuesday? (вопросительная форма)
My daughter was not at the nursery-school last Tuesday. (отрицательная форма)

5) Wednesday was his day off last week.
Was Wednesday his day off last week? (вопросительная форма)
Wednesday was not his day off last week. (отрицательна форма)

6) Our engineers were in Volgograd last week.
Were our engineers in Volgograd last week? (вопросительная форма)
Our engineers were not in Volgograd last week. (отрицательная форма)

7) We were happy to see them yesterday.
Were we happy to see them yesterday? (вопросительная форма)
We were not happy to see them yesterday. (отрицательна форма)

Правила построения отрицательных и вопросительных предложений Вы можете посмотреть вот здесь: http://www.homeenglish.ru/uroki_online10.htm

Разница в том, что в данном задании у Вас глагол to be используется в прошедшем времени, а в правилах этих больше используется настоящее время; в них объясняется всё очень подробно и доступно. Почитайте и разберётесь во всём :)

Удачи!