Поставьте глаголы в скобках в нужную видо-временную форму активного и пассивного залога. Переведите предложения на русский язык. - вопрос №1279066

1) The mechanic (to repair — ремонтировать) our car by Saturday.
2) The new machines (not to test – испытывать) in the near future.
3) These two engines (to generate – производить, генерировать) enough electric power for a town.
4) Flight controls (to damage – повредить) by the energy pulse.
5) The fact that women leave science (to document – отражать в документах) well.
6) Disaster (to strike – ударить, поразить) the Institute of Radioastronomy in France for the second time this year.
7) Surprising information on human immunodeficiency (to obtain – получать) from an animal model of viral transmission.
8) Later teachers (to recognize – признавать) the importance of the subtechnical and technical words and phrases.
9) Students were given a text from a technical journal and they (to show – показывать) a great interest in it.
10) The Web (to use – использовать) extensively for research and for communication via e-mail.

Лучший ответ по мнению автора

Здравствуйте, Вадим.

1) The mechanic will have repaired our car by Saturday. Механик отремонтирует нашу машину к субботе.

2) The new machines will not to be tested in the near future. Новые механизмы не будет испытываться в ближайшем будущем.

3) These two engines generate enough electric power for a town. Эти два двигателя генерируют достаточно электроэнергии для города.

4) Flight controls are damaged by the energy pulse. Управление полетами повреждено энергетическим импульсом.

5) The fact that women leave science is documented well. Факт того, что женщины уходят из науки, полностью отражается в документах.

6) Disaster has struck the Institute of Radioastronomy in France for the second time this year. Второй раз уже в этом году в Радиоастрономическом институте Франции случилось несчастье.

7) Surprising information on human immunodeficiency was obtained from an animal model of viral transmission. Удивительная информация о иммунодефиците человека в плане трансмиссии вируса была получена на основании животной модели.

8) Later teachers recognized the importance of the subtechnical and technical words and phrases. Позже преподаватели признали важность субтехнических и технических слов и выражений.

9) Students were given a text from a technical journal and they showed a great interest in it. Студентам был дан текст из технического журнала, и они проявили к нему огромный интерес.

10) The Web is used extensively for research and for communication via e-mail. Веб широко используется для исследования и для общения по электронной почте.