Поставить глагол в правильную видовременную форму - вопрос №201217

Здравствуйте, помогите, пожалуйста, поставить глагол в правильную видовременную форму.

1. They… the new road last week. ( open )

2. It… today. ( to rain )

3. It was a lovely morning. The sun…, and the birds… in the trees. ( to shine, to sing )

4. Mr. Dobson… in Bristol for twenty years. ( to live )

5. I… English for four years now.( to learn )

Лучший ответ по мнению автора

1. They had opened the new road last week.

2. It's raining today

3. It was a lovely morning. The sun was shining, and the birds were singing in the trees.

4. Mr. Dobson lives in Bristol for twenty years

5. I have been learning English for four years now.