английский язык - вопрос №272100

подчеркните в них глагол в инфинитиве (неопределенная форма) и в объектном и субъектном инфинитивных оборотах, выпишите и укажите форму инфинитива.1. Silk is generally considered to be washable.2. Many women have only themselves to blame because they don’t want to be seen in public in clothes that are out of fashion.3. The pencil skirt is a perennial favourite too, and youdon’t have to be pencil thin to wear it.4. To obtain good results in sewing, it is necessary to use the correct equipment.5. Cotton fibres under a microscope are seen to be flat with occasional twists.

Ответы

1.Silk is generally considered to be washable. Считается, что шелк не линяет в процессе стирки. «Silk… to be washable» is the Subjective Infinitive Complex. To be washable is a simple passive non-perfect infinitive.

Я выполнила один вариант предложения разбора для образца. Остальное готова выполнить платно. С ответами на данные мною вопросы можете ознакомиться на моей странице. Стоимость — 30 рублей.

С уважением, Раиса!