Подчеркните Participle I и Participle II и установите их функции (определение, обстоятельство или часть глагола-сказуемого). - вопрос №4446470

1. Pesticides are chemicals used to kill insects and other animals that attack and destroy crops. 2. Planting trees we protect woodlands. 3. Goods sold to other countries are exports. 4. Moving parts of a machine tool are dangerous.

Ответы

used — определение
Planting — обстоятельство
sold — определение
Moving — определение