Придумайте 5 предложений используя данные слова resources, production, prices, policy, function, programme. to rise, to raise, to arise, to fall, to go up, to drop, to decline, to bring about, - вопрос №1252651

to result in, to lead to, to cause.

Вопрос задан анонимно
1 ответ

Лучший ответ по мнению автора

1. Our company has to raise prices in foreign markets.
2. The serious problem has suddenly arisen and our department has very limited resources to cope with it.
3. The priority policy now is to improve our production that will lead to some gains in a new market sector.
4. Previous year's profits dropped from10% to 8% that caused (brought about) big changes in our marketing programme.
5. We are going to have steady decline in sales as a result of inappropriate price policy.