Что делать далее? - вопрос №1540644

Add a public $isAlive property to the Person class and assign the value true to $isAlive, like the $count property above.
Add three further public properties to thePerson class: $firstname, $lastname and $age. Don't assign any values to these like the $type property above.
echo the value of the $teacher's $isAlive property.

Я написал:

<?php
class Person {
$teacher = new Person();
$student = new Person();
public $isAlive = true;
}
1 ответ
php

Ответы

Здравствуйте. Вы некорректно написали — будет синтаксическая ошибка.
Вам нужно было сделать так:
<?php
class Person {
    public $isAlive = true;
    public $firstname;
    public $lastname;
    public $age;
}

$teacher = new Person();
$student = new Person();

echo $teacher->isAlive;