пОМОГИТЕ!!! - вопрос №207028

Помогите перевести предложения на англ., указывая время: 1. Мне подарили хороший подарок. 2. Ему дали на обед суп. 3. Вчера его попросили о помощи. 4. Новые коньки купят завтра. 5. Когда отправят письмо?

Ответы

1. I had been given a good present. 2. He had been given a soup on lunch. 3. He had been asking for a help yesterday. 4. New skates will be bought tomorrow. 5. When will a letter be sent ?

1. I have been given a good present. (Present Perfect)

2. He has been given soup for lunch. (Present Perfect)

3. He was asked for help yesterday. (Past Simple)

4. New skates will be bought tomorrow. (Future Simple)

5. When will the letter be sent? (Future Simple)