английский - вопрос №228364

Помогите перевести предложения обращая внимание на употребление страдательного залога. В скобки возьмите сказуемые в страдательном залоге и укажите их видо-временные формы. 1.The development of desert regions was carried out through the introduction of crop irrigation, construction of irrigation system and sinking of wells. 2.The workers gave their word that production will be increased by the 10-th of May. 3.Most riceis raised on the low, flatter lands where it is easier to flood the rice fields. 4.This mountain has never been climbed before. 5.Special conditions are being created in the zone for all-round mechanization of farm. 6.Solar energy was used both for heating houses and for cooling them.

Вопрос задан анонимно
1 ответ

Ответы

1.The development of desert regions (was carried out — Past Simple) through the introduction of crop irrigation, construction of irrigation system and sinking of wells. — Развитие зоны пустыни осуществлялось с помощью введения системы полива почвы (или засеянной земли), сооружения ирригационной системы и понижения уровня воды в колодцах.

2.The workers gave their word that production (will be increased — Future Simple) by the 10-th of May. — Рабочие дали слово, что производительность увеличится к 10 мая.

3.Most rice (is raised — Present Simple) on the low, flat (у Вас опечатка, тут слово flat — плоский)  lands where it is easier to flood the rice fields. — Рис, в основном, выращивают в низине, куда проще поступает вода на рисовые поля.

4.This mountain (has never been climbed — Present Perfect) before.  - На эту гору еще никогда никто не взбирался .

5.Special conditions (are being created — Present Continious) in the zone for all-round mechanization of farm. — Специальные условия создаются в зоне для комплексной механизации на ферме.

6.Solar energy (was used — Past Simple) both for heating houses and for cooling them. — Солнечная энергия использовалась как для системы отопления в домах, так и для системы охлаждения.

Оцените, пожалуйста, труд эксперта! Удачи!