1. Составьте высказывание из данных слов 1) pair, on, of, he, a, tried, shoes 2) the, chose, at, he, the, haberdashery, tie - вопрос №2835184

2. Вставьте соответствующее притяжательное местоимение The customer paid for… purchase and the cashier gave him a check.

3. Выберите нужное неопределённое местоимение (some, any) He bought a loaf of bread and… roils.

4. Выберите правильный предлог The shoes were a bit tight… the toes. a) at; b) in; c) on.

5. Выберите правильный модальный глагол We went to the supermarket where you… buy nearly everything you need. a) can; b) may; c) must

6.Выберите правильную видовременную форму сказуемого First, my friend…. at the footwear department. a) will stop; b) stops; c) stopped

Лучший ответ по мнению автора

1. He tried on a pair of shoes. He chose the tie at the haberdashery.
2. his
3. some
4. b)
5. a)
6. c)