Пожалуйста, переведите на русский язык: - вопрос №2971070

1. “Do you have to take your children to nursery school?” “Yes, I do.” 2. “Do you have to fetch them home, too?” “No, I don't. My husband usually does that on his way from work.” 3. “Do you have to stay in town at the weekend?” “No, I don't. I can go to the countryside if I like.” 4. “Don't you have to get up early?” “Yes, I do, very early. I have to get up at half past six on weekdays.” 5. “You don't have to take the bus to work, do you?” “Yes, I do. It's too far to walk.” 6. “Your collegue dosen't have to ring the factory manager again, dosen he?” “No, he dosen't.” 7. “We don't have to answer all those letters at once, do we?” “No, of couse not.” 8. “she dosen't have to give up swimming, does he?” “Yes, she does, I'm afraid.The doctor says so.” 9. “Which days do you have to get up early?” “Wednesdays and Fridays.” 10. “Why do we have to stay so late in the office?” “There's a lot of work today.” 11. “Why does your wife have to spend so much time cooking?” “She dosen't. She simply loves cooking. It's her hobby.”

Лучший ответ по мнению автора

1 — Ты должна отвести твоих детей в детский сад? — Да. 2 — Ты также должна их привести домой? — Нет. Обычно мой муж это делает по дороге с работы. 3 — Ты должен остаться в городе в выходные? — Нет, я могу поехать за город, если я захочу. 4 — Ты должен рано вставать? — Да, очень рано. Я должен вставать в половине седьмого в рабочие дни. 5 — Ты не должен ездить на работу на автобусе, не так ли? — Нет, я должен. Это слишком далеко пешком. 6 — Твой коллега больше не должен звонить директору фабрики, не так ли? — Нет, не должен. 7 — Мы не должны отвечать на все те письма сразу, не так ли? — Нет, конечно, нет. 8 — Она не должна отказаться от плавания, не так ли? — Я боюсь, что должна. Так говорит доктор. 9 — В какие дни ты должен вставать рано? — По средам и по пятницам. 10 — Почему мы должны так поздно оставаться в офисе? — Сегодня много работы. 11 — Почему твоя жена должна проводить так много времени за готовкой? — Она не должна. Она просто любит готовить. Это её хобби.