перевести на английский )))) - вопрос №424510

Я бы хотела жить в своем доме. Но и там и там есть свои плюсы и минусы. В квартире уютнее, но есть соседи, которые обязательно достанут тебя. В своем доме хорошо, что это только твое, но минус в том, что нужно каждый день сделить за порядком… зимой например ты сам должен убирать снег с дороги. В своем доме ты можешьсделать сад, или площадку для детей. Собираться компанией и орать хоть до утра, никому не мешая.

Лучший ответ по мнению автора

I would like to live in my own house. But it also has its advantages and disadvantages. It is more cosy in a flat, but there're neighbours who are surely going to get at you. The house is good because it's your own property, but the negative moment is that you have to keep order in it. For example, in winter you have to get the snow out of the way. In your own house you can make a garden or a children's playground. You can invite a company of friends and make noise till the morning, and it won't disturb anyone.