Нужно определить где тут самостоятельный причастный оборот, подскажите пожалуйста! - вопрос №535309

The filterable virus being highly infective, it survives in water, food and on hands for days and weeks.

Ответы

The filterable virus being highly infective, it survives in water, food and on hands for days and weeks.

выделила его.

не забывайте оценивать экспертов :)