Переведите пожалуйста текст! - вопрос №642219

Scarlet fever is an infectuous disease. We can often meet this disease in children. The disease passes from one person to another through the nose and mouth. The beginning of the disease is quick. The patient has a sore  throat,fever/headache and he often vomits. The temperature rises quickly-on the first day. The rash appears on the second day. After thetemperature falls the skin begins to peel. We must isolate the child with scarlet fever and put him in bed.

Measles is a very infectious disease. The disease passes from one child to another. The first symptoms are;sneezing, and coughing. The disease begins with signs of a heavy cold,a running nose and dry cough. The temperature is high and the child has a dislike of the light.

The rash appears on the third or fourth day behind the ears and around the mouth and then covers the whole body.

The nurse must be very careful to prevent the spread of infection.

Лучший ответ по мнению автора

Скарлатина — инфекционное заболевание. Мы часто можем его встретить у детей. Заболевание передается от человека к другому человеку через нос и рот. Начинается заболевание быстро. У пациента больное горло, жар/головная боль и его часто рвет. Температура быстро поднимается в первый день. Сыпь появляется на второй день. После того как температура падает кожа начинает шелушиться. Нам нужно изолировать ребенка со скарлатиной и назначить постельный режим.

Корь — очень инфекционное заболевание. Заболевание передается от одного ребенка к другому. Первые симптомы: чихание и кашель. Болезнь начинается с признаков сильной простуды, насморка и сухого кашля. Температура высокая и ребенка раздражает яркий свет.

Сыпь появляется на 3-4 день за ушами и вокруг рта и затем покрывает все тело. Медсесра должна быть очень внимательной к распространению инфекции.