диалог - вопрос №485880

какой диалог можно составить на английском языке про работу родителей?

Ответы

-Hi, Frank!

-Hi, Jane!

-How are you?

-I'm fine, thanks. And you?

— I am fine too. Thanks.

— I know you for a long time but still don't know about your parents. Where do they work?

-Well, as for my mum, she is working as a doctor in a hosptal and my dad is a driver in a logistic company.

— Wow, great jobs!

-And what about your parents? Where do they work?

— My mum is a translator and my dad is a teacher in Italian and English.

— Wow! Your parents have nice jobs too!