Помогите написать письмо - вопрос №638826

Вы получили письмо от вашего друга по переписке Susan которая пишет:

Я делаю проект о книгах которые подростки читают в наши дни. Могла бы ты написать какие книги ты и твои друзья предпочитают читать? Ты много читаешь? Ты часто ходишь в библиотеку? (Нужно оформить как письмо.На английском).Спасибо.

Лучший ответ по мнению автора

Здравствуйте!

Hi, Susan,

Thank you for your letter. The topic of your research is interesting and relevant. My friends and I have to read a lot of books. Mostly the books belong to classic literature because of a school program. I read many books, also, I try to read detective stories and novels, when I have spare time. That's why I go to the library very often. I prefer borrowing books from the library to buying new ones in the shop. Please let me know your research results, I would like to learn more about it.

Best wishes,

Liza

Не забывайте благодарить эксперта выбором лучшего ответа. Удачи!