нужно вставить вместо точек по... - вопрос №869793

1. Нужно вставить вместо точек по смыслу модельный глагол: 1. I… show my passport to get a rail ticket. 2. If you wany to become a good specialist you… study a lot. 3. I do not think you… work so hard. 4. Sorry, I have got to rush. I… meet mother at the station at six sharp.

Ответы

I must show my passport to get a rail ticket.If you wany to become a good specialist you have to study a lot.I do not think you could work so hard.Sorry, I have got to rush.I have to meet mother at the station at six sharp.

Выбор модальных глаголов зависит от говорящего, от того, какой смысл он вкладывает в предложение.  Так глаголыhave to & must  передают долженствование, а глагол  should передает совет, рекомендацию. Поэтому наиболее подходящими по смыслу для следующих предложений будут следующие модальные глаголы:

 1.I must/have to show my passport to get a rail ticket. (… должен показать паспорт...)

2. If you want to become a good specialist you must/have to study a lot. (… должен (вынужден) много учиться...)

3. I do not think you should  work so hard. (Думаю, тебе не стоит так много (напряженно) работать.)

4. Sorry, I have got to rush. I must/have to meet mother at the station at six sharp. (… должен встретить....)