Задание 1 переведите предложения, назовите в каждом из них видо-временную форму и залог глагола-сказуемое.Переведите предложения на родном языке. 1.... - вопрос №1603573

Railways are used as a means of transportation of freight and passengers. Залізниці використовуються як засіб транспортування вантажів і пасажирів. 2. Diesel traction was introduced in our country in the 1920s. Дизель тяги був введений в нашій країні у 1920-і році. 3. Horses had been used as fractive power long before the steam locomotive was invented. 4. The results of conference were being discussed by railway experts from various countries whole day yesterday.

Лучший ответ по мнению автора

1. are used — Present Indefinite Passive
2. was introduced — Past Indefinite Passive
3. had been used — Past Perfect Passive
4. were being discussed — Past Continuous Passive