Помогите составить классификацию на англ. - вопрос №2306735

Ответы

There are two kinds of engineering materials: metals and non-metals. Metals can be ferrous and non-ferrous. Ferrous, for example, are steel and cast iron. Non-ferrous are copper, aluminium and tungsten. Non-metals include ceramics and plastik which could be termosets and termoplastics.
Надеюсь, Вам это поможет. Не забудьте отблагодарить и выделить ответ как лучший.