как перевести tasked with the unenviable chore of keeping the only witness to the crime alive long enough to testify against... - вопрос №3044999

Как перевести предложение When Oliver Fisher is found murdered, detectives Adam Holman and Thomas Shelton are tasked with the unenviable chore of keeping the only witness to the crime alive long enough to testify against the leader of the syndicate, Ethan Whitehead.

Ответы

Когда был убит Оливер Фишер, детективы Адам Холман и Томас Шелтон получили незавидное задание — не дать убить единственного свидетеля преступления, чтобы он дал показания против лидера синдиката Этана Уайтхеда.