Заполните пропуски соответствующей активной или пассивной формой глагола и переведите предложения на русский язык: - вопрос №1847797

1. A hundred years ago people thought that all the different sorts of living things (were put, put) in this world by some mysterious power a few thousand years ago.
2. Much information (was collected, collected) by Darwin during that time.
3. These hobbies (were interested, interested) him much more than Greek and Latin.

Ответы

Здравствуйте!
1. A hundred years ago people thought that all the different sorts of living things were put in this world by some mysterious power a few thousand years ago.
Сто лет назад люди думали, что все разнообразные формы жизни были посланы на землю некой мистической силой несколько тысяч лет назад.2. Much information was collected by Darwin during that time.
В тот период времени Дарвиным было собрано много информации. /В тот период времени Дарвин собрал много информации.3. These hobbies interested him much more than Greek and Latin.
Эти хобби интересовали его гораздо больше чем Греческий язык и Латынь.