Помогите, пожалуйста, написать по образцу. ОЧЕНЬ НАДО!!!))) - вопрос №1915544

Дополнение автора от 11.04.16 17:06:59

А теперь представьте, что ваш босс собрался в командировку. Вам нужно отправить заявку на бронирование гостиничного номера.
Возникает вопрос: какую информацию включить в такое письмо и как все правильно сформулировать по-английски?

Наш образец заявки на бронирование поможет вам научиться составлять подобные деловые письма:

RESERVATIONS
MONTMARTRE HOTEL
2 Rue Durantin
75012 Paris

Fax 33 1 46 06 09 108

19th April, 2004

Dear Sir/ Madam,

Could you please make a reservation for 1 single room in the name of Mr Anthony Heard.

Mr Heard is arriving on 3rd May
and departing on 6th May.

Payment will be made by occupant via his credit card VISA.

I would be grateful if you could fax me booking confirmation.

Thank you very much for your help in this matter.

Yours faithfully,

Andrew Thompson
Business Organiser
Intermedia Co. Ltd

Лучший ответ по мнению автора

Good day!

Dear Sirs,

could you please make a reservation for 1 single room (standard class, non-smoking) in the name of Mr Ivan Ivanov.
Period of stay 11th April — 15th April.
Mr Ivanov has late flight and will check-in late in the evening.

Payment — with cash or via bank card.

Please revert with your confirmation.

Thank you in advance.

Yours sincerely,
Petr Petrov

Лучший ответ по мнению автора

Другие ответы

Здравствуйте. Сложно прочитать задание… (((