Перепишите и переведите предложения, содержащие инфинитив. Выпишите инфинитивы и определите их функцию в предложениях - вопрос №3217788

Перепишите и переведите предложения, содержащие инфинитив. Выпишите инфинитивы и определите их функцию в предложениях: 1. То solve this problem is very important. 2. Your task is to describe the experiment. 3. He claimed to be an expert in this field. 4. He was the first to apply the new method of work. 5. To test the device the engineer came to the laboratory. Перепишите и переведите предложения, содержащие инфинитивы и инфинитивные обороты. Выпишите из предложений фразы, образующие эти обороты и укажите тип оборота: 1. They are likely to ask you about your knowledge of computers in the interview. 2. Scientists from many countries are considered to take part in this conference. 3. Our engineers are working to improve the equipment. 4. This article appears to be very important. 5. We know mass media to lead active struggle against terrorism.

Ответы

: I.

1. То solve this problem is very important.-Решить эту проблему очень важно. (to solve– функция: подлежащего)

 2. Your task is to describe the experiment. – Твое задание – описать эксперимент. (to describe – функция: часть сказуемого)

 3. He claimed to be an expert in this field. – Он заявил, что он эксперт в этой области. (to claim – функция: определение)

4. He was the first to apply the new method of work. – Он был первым, кто применил новый метод работы. (to apply- функция: определение)

 5. To test the device the engineer came to the laboratory. –Чтобы проверить устройство, инженер пришел в лабораторию. (totest- функция: цель)

II.

1. They are likely to ask you about your knowledge of computers in the interview.-Они, вероятно, спросят вас о ваших знаниях компьютера в интервью.(are likely to ask- cубъектный инфинитивный оборот=сложное подлежащее=complex subject)

 2. Scientists from many countries are considered to take part in this conference. – Предполагается, что в конференции примут участие ученые из многих стран

(are considered to take part. – cубъектный инфинитивный оборот=сложное подлежащее=complex subject)

3. Our engineers are working to improve the equipment. – Наши ученые работают, чтобы улучшать( совершенствовать) оборудование.(to improve – инфинитив выполняет функцию цели.)

4. This article appears to be very important. – Эта статья представляется очень важной. (appears to be- именительный падеж с инфинитивом = Nominative with  the Infinitive)

5. We know mass media to lead active struggle against terrorism.-Мы знаем, что средства массовой информации ведут активную борьбу с терроризмом. (we know mass media to lead – сложное дополнение = complex object)