Помогите, пожалуйста с переводом - вопрос №1203977

The Benefits of Advertising

Advertising benefits consumers and the economy in a number of ways:

  • It provides us with information about prices, recent improvements in certain goods and services, and the availability of new ones.
  • Advertising often results in lower prices. Large-scale production can reduce coats. By creating mass markets, advertising enables producers to reduce the costs of their products and pass those savings on to the consuming public.
  • Advertising stimulates competition, and competition benefits us ail. Advertising by one firm puts pressure on others within the industry to do at least as well to attract the consumer's money.
  • Advertising pays most of the coat of magazines and newspapers, and all of the coat of commercial radio and TV.

Advertising helps the economy as a whole by stimulating consumer demand. Consumer spending has s direct effect on the health of the economy. Advertising helps to keep that spending at healthy levels.

Лучший ответ по мнению автора

Польза рекламы
Реклама приносит пользу покупателям и экономике разными способами:
— Она предоставляет нам информацию о ценах, последних улучшениях в определенных товарах и услугах, и доступность новых товаров и услуг.
— Реклама может отразиться в снижении цен. Крупные производства могут снижать стоимость. Создавая массовые рынки, реклама позволяет производителям сокращать стоимость их продукции и передавать сбережения потребителям.
— реклама стимулирует конкуренцию, а конкуренция приносит пользу всем нам. Реклама одной фирмы оказывает давление на другие внутри индустрии чтобы те достигли такого же уровня, чтобы привлечь деньги покупателей.
— Реклама оплачивает большую часть стоимости журналам и газетам, и всю стоимость коммерческого радио и телевидения.
Реклама помогает экономике в целом, стимулируя потребительский спрос. Потребительские расходы имеют прямой эффект на здоровье экономики. Реклама помогает сохранять эти расходы на здоровых уровнях.